Amerikaanse dialysepatiënt wordt in laatste levensdagen fors overbehandeld

Lees voor | Reageer | Verstuur | Druk af   

Dialysepatiënten in de VS worden in de laatste maand van hun leven blootgesteld aan veel intensievere en agressievere medische zorg dan patiënten die sterven aan kanker of hartfalen. Daardoor lijden ze vaak veel meer dan nodig. Dat blijkt uit een analyse van Medicare dat daarover zijn bezorgdheid uitspreekt. 

Acht van de tien Medicare dialysepatiënten worden in de 30 dagen voor hun dood gehospitaliseerd. Ze brengen ook twee keer zoveel dagen in het ziekenhuis door als patiënten die sterven aan kanker. Dat blijkt uit onderzoek gebaseerd op gegevens van bijna 100.000 patiënten uit het Amerikaanse Renal Data System en Medicare tussen 2004 en 2009. Bijna de helft van de chronische dialysepatiënten wordt in de laatste maanden opgenomen op een intensive care afdeling, vergeleken met ongeveer een kwart van de kankerpatiënten en een vijfde van de patiënten met hartfalen.

Een derde van de dialysepatiënten wordt zeer intensief behandeld. Er is veel vaker sprake van beademing, sondevoeding en reanimatie. Zelfs drie keer meer dan bij patiënten met kanker, aldus de studie. Slechts 20% van de nierpatiënten wordt doorverwezen naar een hospice, vergeleken met 40% van de patiënten met hartfalen en 55% van de kankerpatiënten.

'Het is echt een schande dat deze oudere patiënten op deze intensieve en agressieve manier worden behandeld, en ik weet zeker dat ze meer lijden als gevolg van die behandeling in plaats van comfortabel en thuis te sterven', zegt prof. Alvin H. Moss, nefroloog en palliatief geneeskundig arts op de website van de American Medical Association. Onderzoeksgegevens tonen aan dat ongeveer 75% van de patiënten niet wil sterven in het ziekenhuis of op de intensive care. Maar bijna de helft van de dialysepatiënten overkomt dat juist wel blijkt uit de studie. 

'Dit is echt ernstig,' zegt Moss, die zelf niet meewerkte aan het onderzoek maar wel meeschreef aan de klinische richtlijn over het starten en stoppen van dialyse voor de 4.000 leden van de Renal Physicians Association. 'Het hospicegebruik van deze oudere patiënten is minder dan de helft van het landelijk gemiddelde, nu 45%. Het hospicegebruik voor kankerpatiënten is boven het landelijk gemiddelde. Wat de meeste mensen zich niet realiseren is dat de meeste dialysepatiënten feitelijk zieker zijn dan kankerpatiënten.'

De vijfjaarsoverleving voor patiënten van 75 jaar en ouder aan de dialyse bedraagt ​​in de VS 15%. 'We moeten een stap terug doen en ons er beter van bewust zijn welke zorg we bieden aan oudere patiënten die chronische dialyse ondergaan aan het eind van hun leven. We moeten kijken naar onze beweegredenen en of onze praktijken wel in overeenstemming zijn met de voorkeuren van de patiënten,' zegt hoofdonderzoeker Susan Wong van de Washington School of Medicine in Seattle. Zelfs de beslissing om met dialyse te beginnen is beladen, stelt ze.

Dialyse kan bestaan ​​uit zes uur durende sessies, vier dagen per week, en is fysiologisch en psychologisch zwaar. De meeste oudere patiënten komen niet in aanmerking voor een niertransplantatie of leven niet lang genoeg om te worden getransplanteerd. 'Het lijkt er dus alles bij elkaar op dat de zorg die we bieden eerder leverancier- dan patiëntgestuurd is,' zegt nefroloog Wong.

T.Vogels, Eindhoven 10-05-2012 08:36
Doorgaan tot het allerlaatste, en vaak ook nog even door voor alle zekerheid. Dat is een Amerikaans cultureel ingebed verhaal. Veel kankerpatienten lopen toch heel andere cardiovasculaire risico's dus om deze groep qua reanimatie daartegenover te zetten klinkt me methodologisch zwak. Bedenk daarbij ook dat dialyse wel vergoed wordt en veel andere (kanker-) behandelingen niet in Amerika dan is het inderdaad nog steeds wel een financieel verhaal maar ik heb gezien en gehoord dat vele Amerikanen enorme moeite hebben met het stoppen van een behandeling, en alles wat daarbij hoort.

Reageer ook op dit artikel

Steeds meer Britse altruïstische donoren

Het aantal altruïstische donoren in het Verenigd Koninkrijk is het afgelopen jaar bijna verdrievoudigd, meldt de BBC. Dat waren vrijwel allemaal nierdonoren.

De Human Tissue Authority (HTA) keurde 104 orgaandonaties bij leven aan een onbekende goed in het seizoen 2012-13, vergeleken met 38 in het jaar ervoor. Onder die 104 altruïstische donoren zat 1 persoon die een deel van zijn lever weggaf, de rest doneerde een nier. In totaal vonden er in deze periode ruim 1.000 levende donaties plaats, wat betekent dat inmiddels een op de twaalf donaties bij leven een altruïstische is.

De HTA denkt dat de stijging te danken is aan de groeiende bekendheid van nierproblemen en donatiemogelijkheden.

Lees verder...

 

De Nierstichting Rally komt er weer aan

De voorbereidingen voor de 12e Nierstichting Rally liggen goed op schema. De rally, die traditiegetrouw plaatsvindt op een zaterdag rond het begin van de zomer, zal op 22 juni starten vanaf het terrein van Pon Luxury Cars in Leusden. De finish is op het landgoed ‘Groot Kantwijk’ in Vreeland, waar sinds kort ook het Healey Automuseum gevestigd is.  Ook voor de lunch heeft de organisatie een bijzondere locatie gevonden, een oude steenfabriek.

Lees verder...

Sterke stijging bloedbaaninfecties bij hemodialyse terugdringen

Door een pakket aan maatregelen en richtlijnen strikt te volgen, kan het aantal infecties van de bloedbaan bij hemodialysepatiënten spectaculair verminderen. Dat blijkt uit een Amerikaanse pilot. Infecties van de bloedbaan kunnen levensgevaarlijk zijn, en brengen hoge kosten met zich mee. In de Verenigde Staten komen dergelijke infecties zo vaak voor, dat preventie hiervan grote voordelen kan opleveren.

Lees verder...

Uitgelicht

Meest gelezen

Onderzoek

Risico op gebroken heup onveranderd hoog bij dialysepatiënt

Heupfracturen komen nog steeds vaak voor bij nierpatiënten, ondanks de vooruitgang die de laatste jaren is geboekt bij het behandelen van nierziektegerelateerde botproblemen. Dit blijkt uit onderzoek uitgevoerd aan Stanford University (Californië, VS).

Lees verder...

In Hart en Nieren

Lintjes voor twee prominenten in de Nederlandse nierwereld

Ter gelegenheid van de voorlopig laatste Koninginnedag hebben twee prominente personen in de Nederlandse nefrologie een koninklijke onderscheiding gekregen. Het gaat om prof.dr. Willem Weimar en prof.dr. René Bindels.

Lees verder...

Service

Sponsors

Steun NierNieuws

Met één telefoontje van € 1,30 wordt u begunstiger van NierNieuws.

Laatste reacties

NierNieuws en zijn adverteerders maken soms gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie.