Op vakantie
Weblog van Sander van der Stam, dialyseverpleegkundige
Center Parcs De Eemhof in Zeewolde
Met een klik van de muis heb ik laatst mijn vakantie geboekt. Zo makkelijk gaat dat tegenwoordig. Zoek een (online) reisbureau, check de nodige forums en daarna boeken maar! Natuurlijk nog wel even sparen. Zoiets vanzelfsprekends gaat niet voor iedereen op. Chronisch zieke patiënten, in dit geval dialysepatiënten, hebben met een hoop mitsen en maren te maken.
Bij ons op de dialyseafdeling besteden we hier veel aandacht aan, want het is belangrijk om op vakantie te gaan. Naar mijzelf kijkend is op vakantie gaan een echt rustmoment in het jaar. Geen zorgen, lekker genieten en vooral even uit de dagelijkse sleur zijn. Voor een dialysepatiënt lijkt me dat net zo belangrijk. Van vrijwel alle patiënten die op vakantie gaan hoor ik achteraf dat de dialyses zoveel beter en rustiger zijn gegaan. Ook zien ze er gewoon beter uit na een vakantie. Een ontspannen houding, lekker kleurtje op de wangen en verhalen waar ze nog weken van na kunnen genieten. Gewoon even eruit geweest.
Waarom besteden wij er dan zoveel aandacht aan? Nou, zoals veel dingen gaat een reisje boeken niet zo eenvoudig voor een dialysepatiënt. Er zijn nou eenmaal een hoop beperkende factoren. Voorzieningen zoals een dialysecentrum, nefroloog, medicatie, een goed ziekenhuis niet al te ver uit de buurt (in geval van complicaties) zijn essentieel voor een dialysepatiënt. Daarnaast moeten een hele hoop mensen er eerst nog wat van vinden. De arts moet toestemming geven, de verzekering moet toestemming geven en het dialysecentrum op locatie moet ook nog eens toestemming geven. Dan moet er een hele hoop geregeld worden aan papierwerk, overdrachten en afstemmingen met de apotheek over de medicatie. Pas als dat allemaal uitgezocht is kan er concreet gepraat worden over wat je gaat doen met je vakantie. Dan heb ik het nog niet eens gehad over de financiering.
Dialyseren kost veel tijd. Zeg maar gerust dat je drie dagen in de week in ieder geval kwijt bent. Als je pech hebt voel je je op de andere dagen ook nog eens slecht (dialysekater, achteruitgaande gezondheid, shuntproblemen, enz.). Dan zijn daar nog alle bijkomende onderzoeken en doktersafspraken. Veel tijd om bijvoorbeeld te werken is er dan niet meer over. Dat heeft consequenties voor het inkomen. De broodnodige vakantie is helaas dan vaak een luxe die niet te betalen is.
Nou wordt de drempel wel steeds lager gelegd. De Nierstichting legt nog wel eens wat bij en de kosten worden ook steeds lager. We hebben twee maatschappelijk werkers die veel tijd en energie steken in het vinden van de weg in dialyseland. Menige vakantie is mogelijk gemaakt voor hen die er zo aan toe waren, maar het steeds niet rond kregen. Ook de verpleging investeert tijd en liefde in het mogelijk maken van de vakantie. Met een stappenplan kijken we samen met de patiënt wat er allemaal geregeld moet worden. Op die manier creëren we voor ons én de patiënt overzicht en rust. Immers een vakantie plannen moet leuk zijn en niet stressvol!
|
Belgische nierpatiënten georganiseerd op vakantie naar Benidorm
Vijfentwintig Belgische nierpatiënten en ongeveer evenveel familieleden vertrokken vannacht op vakantie naar Benidorm. Voor hun medische begeleiding kunnen ze rekenen op hun vertrouwde nefroloog en vier gespecialiseerde verpleegkundigen. Op woensdag 29 mei wacht een welkomstcomité hen ’s middags weer op in het AZ Maria Middelares ziekenhuis.
Nierpatiëntenvereniging Scharnier, maar ook de artsen en verpleegkundigen van de dialyseafdelingen van het AZ Maria Middelares Gent en Sint-Vincentius Deinze vinden het erg belangrijk dat nierpatiënten en hun familie een zo normaal mogelijk leven kunnen leiden. Ook reizen hoort daarbij. Maar veel nierpatiënten verlaten niet graag hun vetrouwde omgeving en zijn vaak bang om te maken te krijgen met onbekende artsen en verpleegkundigen in een andere taal.
Eenvoudiger met vakantie rond Nijmegen
Het wordt voor dialysepatiënten eenvoudiger om op vakantie te gaan in of dichtbij Nijmegen; het Canisius Wilhelmina Ziekenhuis (CWZ) gaat vakantiedialyse structureel aanbieden, in plaats van zo af en toe als er vraag naar is. Tot voor kort ging de dialyseafdeling maar een enkele keer in op een verzoek om een vakantieplaats.
NVN Vakantiedag 2013
Op 26 januari 2013 organiseren de vrijwilligers van de NVN weer de Vakantiedag, met als thema 'als dialysepatiënt op vakantie'. Voor koffie/thee en een uitgebreide lunch wordt gezorgd. De ochtend (Brusselzaal, 1e etage) staat zoals gebruikelijk in het teken van algemene informatie en ervaringen van patiënten die al op vakantie zijn geweest.

Gepubliceerd: zondag 08-04-2012 | 


NierNieuws is onafhankelijk van bij de materie betrokken (semi-)commerciële en (semi-)overheidsinstelling.
Niernieuws heeft geen financiële connecties met patiënten- verenigingen of andere soortgelijke organisaties of
stichtingen.
Een waar verhaal. Vertel ons wat! Maar het kan ook zo makkelijk zijn. Kom op vakantie bij ervaringsdeskundigen. Kom op vakantie bij ons in Taradeau. Wij helpen waar mogelijk omdat we weten hoe moeilijk het is om die drempel te nemen.
Kijk op onze site en wie weet zien we elkaar binnenkort in het zonnige zuiden!!
Sterkte!!
Nanny en Ad
http://pagesperso-orange.fr/nanadno/
Reageer ook op dit artikel