Mail: redactie@niernieuws.nl | Tel: 030 - 288 9994



Lees voor | Reageer | Verstuur | Druk af   

Transplantatie door de bloedgroepen heen ook in Oostenrijk

Door Merel Dercksen 

In de Oostenrijkse stad Linz is voor het eerst een niertransplantatie uitgevoerd waarbij de donor en de ontvanger onverenigbare bloedgroepen hadden. Deze transplantaties kunnen in steeds meer ziekenhuizen worden gedaan.

In het Elisabethziekenhuis in Linz ontving een man een nier van zijn echtgenote. Zij hadden verschillende, niet-compatibele, bloedgroepen. In dat geval moet de ontvanger voor de transplantatie enkele weken behandeld worden om te voorkomen dat hij te veel antilichamen aanmaakt en de nieuwe nier direct afgestoten wordt. Het was de eerste keer, dat artsen in de deelstaat Opper-Oostenrijk een dergelijke transplantatie uitvoerden. De nier functioneert perfect.

De gemiddelde wachttijd voor een nier is in Oostenrijk tweeënhalf jaar, wat minder is dan in veel andere Westerse landen. Toch zien medici ook daar deze techniek, die veel meer vraagt dan een gewone levende transplantatie, als een geschikte manier om de wachtlijsten terug te dringen.

In Nederland kunnen transplantaties met nieren van levende donoren van wie de bloedgroep niet bij die van de ontvanger past, sinds een jaar in het UMCG in Groningen worden uitgevoerd. In het Erasmus MC was dat al langer mogelijk.

sterren 1 2 3 4 5 standaard Gepubliceerd: zaterdag 28-11-2009
Bron: Regionews | Nog geen reacties


'Procedures rond transplantaties in Duitsland op de schop'

De Duitse Stiftung Organtransplantation (DSO) wil de hele transplantatiepraktijk op de schop, zodat er geen manipulatie met wachtlijsten meer kan plaatsvinden. Recent kwam het in Duitsland tot een groot schandaal, dat er onder andere toe geleid heeft dat mensen geen toestemming voor donatie meer geven.

De DSO wil dat de financiering van een transplantatie 'aan de individuele patiënt en aan het resultaat van de operatie' gekoppeld wordt, zegt voorzitter Rainer Hess. Op dit moment verdient een centrum veel, als er veel getransplanteerd wordt en is daarom de druk om (voortijdig) te transplanteren hoog. Hess wil ook dat transplantatie niet apart vergoed wordt, maar onderdeel is van de algemene vergoeding die een ziekenhuis voor de geleverde zorg krijgt.

Daarnaast wil hij ook nog, dat de concurrentie tussen de verschillende ziekenhuizen om aan geschikte organen te komen, daalt. Om dat te bereiken moet het aantal van 50 transplantatiecentra naar beneden, vindt de DSO. Alsof dat nog niet genoeg is, zou de Bundesärztekammer ook nog de richtlijnen voor toewijzing van beschikbare organen moeten herzien. Hoe lang een ontvanger naar verwachting met het orgaan kan leven, moet sterker mee gaan wegen, vindt de DSO.

Lees meer »

Promotie: Vasten beschermt nieren na transplantatie »

Niet voldoende vitamine B1 (thiamine), maar gewichtsverlies en verminderde voedselinname hebben mogelijk een beschermend effect op de nieren na een niertransplantatie. Dat constateert Astrid Klooster, die onderzoek deed naar het verband tussen een gebrek aan vitamine B1, vasten en het functioneren van de nier na een transplantatie. Vitamine B1 is cruciaal voor de energievoorziening van het lichaam.

Lees meer »

Nier van kleine donor werkt wat minder hard »

Nieren van kleine levende donoren hebben een lagere filtratiesnelheid dan nieren van grotere donoren, constateren onderzoekers van de Mayo Clinic Arizona in Phoenix.  Tijdens het American Transplant Congress maakten dr. Hasan Khamash en zijn collega's de resultaten van hun onderzoek bekend. Ze hebben daarvoor de gegevens van 579 levende donor-ontvangerparen geanalyseerd.

Lees meer »