In tegenstelling tot de resultaten uit een eerdere studie, blijkt het medicijn sirolimus toch geen duidelijke voordelen op te leveren bij cystenieren. Het verwante everolimus lijkt wel een licht positief effect te hebben: de niercysten groeien iets minder snel.
Eerder dit jaar maakten Italiaanse onderzoekers de resultaten bekend van een studie die een half jaar duurde, waarbij zij patiënten met autosomaal dominante polycystische nieren sirolimus (Rapamune) gaven. Dit medicijn leek de groei van de cysten te kunnen remmen. Het had geen invloed op de nierfunctie van de patiënten, maar de onderzoekers vonden de resultaten bemoedigend genoeg om een langere studie aan te bevelen.
In het New England Journal of Medicine zijn deze week twee langere onderzoeken naar cystenieren verschenen. In het ene, Zwitserse, kregen 100 volwassen patiënten anderhalf jaar sirolimus, of de standaardzorg. Hun nierfunctie was nog maar weinig tot niets afgenomen. Na anderhalf jaar waren de nieren in totaal gemiddeld even veel gegroeid in de sirolimusgroep als in de controlegroep. De onderzoekers maken, anders dan in het Italiaanse onderzoek, geen onderscheid tussen cysten en gezond nierweefsel, maar kijken alleen naar het totale volume van de nieren.
In beide groepen was de nierfunctie aan het eind van het onderzoek vergelijkbaar. Wel hadden degenen die sirolimus gebruikt hadden, na afloop vaker eiwit in de urine dan de patiënten uit de controlegroep. Uit dit onderzoek blijkt op iets langere termijn dus geen positief effect van sirolimus op de groei van de nieren bij polycystische nieren, en wel een licht negatief effect op de eiwituitscheiding.
Een ander onderzoek, dat op hetzelfde moment verschenen is, heeft plaatsgevonden in Duitsland en Oostenrijk. In deze studie kregen de deelnemers twee jaar lang everolimus (Certican), dat net als sirolimus een zogenaamde mTOR-remmer is, of een placebo. Aan dit onderzoek namen ruim 400 patiënten deel. Na twee jaar constateerden de onderzoekers een minder sterke groei van zowel het volume van de cysten, als van het totale niervolume, in de groep die everolimus kreeg, vergeleken met de placebogroep. Maar de vertraagde groei van de niercysten zorgde er niet voor, dat de nierfunctie bij deze patiënten ook minder snel achteruit ging.